Lampa Taxi

Lampa Taxi powszechnie nazywana „kogut taxi” lub „szpakówka” stanowi wymagany prawem element wyposażenia taksówki w Polsce.  Wymagane jest, aby taka lampa była podświetlana po zmierzchu, a napis TAXI, zawsze czytelny z odległości 50m. 

Kształt koguta taxi może podkreślać przynależność taksówki do miasta lub korporacji. Lampa może mieć dodatkowe elementy przeznaczone do prezentowania reklam, które są również podświetlane. Takie elementy nie mogą zasłaniać napisu TAXI.

Lampa Taxi powszechnie nazywana „kogut taxi” lub „szpakówka”
Lampa Taxi powszechnie nazywana „kogut taxi” lub „szpakówka”
Lampa Taxi  czyli „kogut taxi” lub „szpakówka” w kolorze żółtym
Lampa Taxi czyli „kogut taxi” lub „szpakówka” w kolorze żółtym

Kogut taxi – dostępne od ręki

Oferujemy na sprzedaż koguty taxi na dach taksówki. W ciągłej sprzedaży posiadamy dwa modele kogutów taxi, które posiadają odporne na warunki atmosferyczne obudowy. Za podświetlenie po zmierzchu odpowiadają energooszczędne diody LED. Koguty taxi, które oferujemy, mocowane są do dachu samochodu za pomocą wbudowanych magnesów. Magnesy zabezpieczone są gumą, aby nie rysować dachu. 

Montaż lampy taxi

Montaż lampy w naszej firmie zagwarantuję, że będzie ona służyła przez wiele lat. Lampę mocujemy do dachu za pomocą wbudowanych magnesów, zabezpieczając folią dach. Zasilanie do lampy podłączamy do instalacji taksometru. Zawsze, gdy wykonujemy montaż taksometru, wykonujemy instalację do lampy taxi, która posiada dodatkowe elementy podświetlane do reklam. Instalację taką wykonujemy przy każdym montażu, nawet jeśli klient koguta taxi zamontuje samodzielnie w późniejszym czasie.

Lampa taxi halogen belka
Lampa taxi halogen belka

Kogut Taxi – działanie i przeznaczenie

W tradycyjnej taksówce lampa taxi świeci, gdy taksówka jest wolna a taksometr ustawiony jest w pozycji WOLNY. Gdy taksówka jest zajęta, taksometr jest w pozycji TARYFA, lampa nie świeci. Za włączanie/wyłączanie lampy odpowiada taksometr, dlatego nie ma możliwości aby świeciła ona niezgodnie z przepisami. 

Lampa taxi w taksówce z aplikacją

Jeżeli montujemy lampę do taksówki jeżdżącej na aplikacje, lampa ma wtyk zapalniczki lub instalację z włącznikiem. Nie wiemy, jakimi zasadami kierują się kierowcy aplikacji i kiedy włączają/wyłączają lampę Taxi. Być może istnieją jakieś wytyczne, ale nam się wydaje, że nikt nie uregulował tego aspektu taksówek na aplikacje.

Lampa taxi – serwis

Serwisujemy każdy rodzaj lamp Taxi. Posiadamy części zamienne, które umożliwią naprawę. Starszego typu lampy które mają oświetlenie żarówkami, przerabiamy na energooszczędne i trwałe oświetlenie LED.

Prawo

Koguty taxi – historia

Lampy „kogut taxi” mają swoje odpowiedniki również w innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii nazywają koguty taxi „taxi signs” lub „taxi lights”, a w niektórych krajach azjatyckich określają je mianem „taxi toppers. Mimo różnic w nazwach i wyglądzie ich funkcja pozostaje taka sama, mają informować o dostępności taksówki i ułatwiać komunikację. Lampy wciąż mają swoje miejsce i stanowią ważny element oznakowania Taxi. W niektórych krajach, w lampie dachowej jest dodatkowe oświetlenie, które sygnalizuje taryfę, na której jedzie taksówka. Przed laty w Polsce, popularne były lampy polskiej firmy Electra, które miały miejsce na reklamę oraz halogen oświetlający miejsce obok taksówki.

Oprócz swoich funkcji praktycznych i symbolicznych, lampy „kogut taxi” mają również pewne ciekawe aspekty historyczne. Pierwsze lampy „kogut taxi” pojawiły się w Nowym Jorku w latach 60. XX wieku. Początkowo wykonano je z metalu i wyposażyli w tradycyjne żarówki.

Scroll to Top