Lampa Taxi
ikona warszawskiego taksówkarstwa

Lampa Taxi, powszechnie znana jako „kogut taxi” lub „szpakówka” stanowi niezastąpiony element charakterystyczny taksówek, również w Warszawie.

Każdy samochód używany jako taksówka, musi być wyposażony w obowiązkowe oznakowanie taxi. Właśnie lampa taxi jest jednym z nieodłącznych elementów wyposażenia taksówki.

Świecąca się wieczorem lub w nocy lampa taxi, sygnalizuje pasażerom że taksówka jest wolna.

Obrazek przedstawia białą lampę taxi LED z mocowaniem magnetycznym.
Lampa taxi LED w białym kolorze

Kogut taxi – dostępne od ręki

Posiadamy w magazynie lampy dachowe taxi. Nasze lampy posiadają odporną na warunki atmosferyczne obudowę oraz energooszczędne diody LED. Koguty które oferujemy montowane są do samochodu za pomocą wbudowanych magnesów. Magnesy zabezpieczone są gumą, aby nie rysować dachu. 

Zamontujemy i podłączymy

Montaż lampy taxi w naszej firmie zagwarantuję, że będzie ona służyła przez wiele lat. Lampę taxi podłączamy do instalacji taksometru.

W przypadku montażu koguta taxi w taksówce jeżdżącej na aplikację, lampa podłączona jest do gniazda zapalniczki, często z wykorzystaniem dodatkowego przełącznika.

Obrazek przedstawia żółtą lampę taxi LED z mocowaniem magnetycznym.
Lampa taxi LED w żółtym kolorze

Lampa taxi – kiedy jej używać?

Lampa automatycznie włączana jest w pozycji taksometru WOLNY i gaśnie gdy do taksówki wsiądzie pasażer.

Niektóre modele lamp posiadają panele boczne służące do umieszczania reklam. Duże lampy taxi z panelami bocznymi wyposażone są w dodatkowy halogen oświetlający przestrzeń obok taksówki.

Lampa dachowa taxi powinna być używana w samochodach osobowych przeznaczonych do przewozu pasażerów, zwłaszcza w taksówkach. Służy do oznaczenia pojazdu jako taksówki. Lampa ta powinna być włączana wyłącznie wtedy, gdy pojazd jest użytkowany jako taksówka a taksometr pojazdu znajduje się w stanie „wolnym” (oczekiwanie na pasażera).

Obrazek przedstawia lampę taxi z bocznymi panelami reklamowymi.
Lampa taxi LED z bocznym panelami
Obrazek przedstawia halogen zamocowany w lampie LED
Halogen zamontowany w lampie LED

Serwis lamp taxi

Naprawiamy, przerabiamy każdy rodzaj lampy taxi. Dlatego, jeśli posiadasz już lampę kogut taxi starego typu, to na Twoje życzenie dokonamy jej modernizacji na energooszczędny odpowiednik LED.

Skontaktuj się z nami i przekonaj się, co możemy dla Ciebie przygotować.

Koguty taxi – historia

Lampy „kogut taxi” mają swoje odpowiedniki również w innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii lampy LED znane są „taxi signs” lub „taxi lights”, a w niektórych krajach azjatyckich występują pod nazwą „taxi toppers”.

Mimo różnic w nazwach i wyglądzie ich funkcja pozostaje taka sama, mają informować o dostępności taksówki i ułatwiać komunikację. Lampy LED wciąż mają swoje miejsce i stanowią ważny element wizualny krajobrazu miejskiego.

Oprócz swoich funkcji praktycznych i symbolicznych, lampy „kogut taxi” mają również pewne ciekawe aspekty historyczne.

Pierwsze lampy „kogut taxi” pojawiły się w Nowym Jorku w latach 60. XX wieku. Początkowo były wykonane z metalu i wyposażone w tradycyjne żarówki. Jednak wraz z postępem technologicznym i wprowadzeniem diod LED, lampy stały się bardziej energooszczędne i trwałe.

W niektórych miastach, zwłaszcza turystycznych, lampy LED „kogut taxi” mogą mieć różne kolory lub wzory, które dodatkowo podkreślają charakterystykę miejsca. 

Pierwsze koguty taxi
Pierwsze koguty taxi
Scroll to Top