Taksometr Novitus TXe – dotykowy ekran

Oprogramowanie licznika zapewnia bezawaryjną, stabilną pracę. Taksometr jest odporny na blokowanie czy zawieszanie. Dzięki temu płynnie obsłużysz klientów a nieoczekiwane przerwy w pracy spowodowane awarią nie będę Cię dotyczyły. Taksówka wyposażona w taksometr umożliwia przyjmowanie zleceń z dowolnego źródła: z aplikacji, z korporacji czy z polecenia. Dzięki taksometrowi oraz kasie fiskalnej możesz przyjmować kursy gotówkowe. 

Działanie

Txe jest przeznaczony do zliczania opłat za przejazdy taksówką. Licznik jest urządzeniem pomiarowym, które wylicza opłatę na podstawie przejechanej odległości oraz czasu. Opłata jest zależna od zaprogramowanych taryf oraz wybranego systemu naliczania (S-pojedynczy lub D-dualny). Taksówkarz obsługujący taksometr, po wejściu pasażera przełącza taksometr z pozycji Wolny na pozycję Taryfa. Taksówkarz ręcznie przełącza taryfy przewozowe w zależności od strefy lub godziny oraz dodaje dodatkowe opłaty do paragonu. Wyliczona należność jest wyświetlana na bieżąco na ekranie taksometru. Po zakończeniu kursu na taksometrze podłączona kasa fiskalna drukuje paragon. Taksometr steruje podłączoną lampą dachową Taxi. 

Obliczenia opłaty w układzie dualnym oraz pojedynczym

Taksometr oblicza opłatę za kurs na podstawie przejechanej odległości i czasu trwania kursu. Systemy naliczania pojedynczy oraz dualny różnią się od siebie: 

  • w systemie pojedynczym S opłata wyliczona jest na podstawie odległości lub czasu trwania kursu. O zmianie decyduje prędkość graniczna. Poniżej prędkości granicznej taksometr liczy „z czasu” a powyżej „z drogi”
  • w systemie podwójnym D opłata wyliczana jest na podstawie odległości i czasu trwania kursu. 

Na tej samej trasie przejazdu, taksometr pracujący w systemie podwójnym oblicza ok. 15 – 20% wyższą opłatę, w porównaniu z taksometrem starego typu. Zależy to od rodzaju kursu, ilości płynnej jazdy względem postoju w korkach. 

8 taryf przewozowych

Licznik taksometru Txe ma możliwość zaprogramowania 8 taryf przewozowych. O ilości taryf w taksometrze decyduje taksówkarz, który powinien dopasować ich ilości do lokalnych przepisów. Na terenie Warszawy można wykorzystać taryfy 1 – 4, a taryfy 5 – 8 mogą służyć do rozliczeń na terenie innych miejscowości. Każda taryfa składa się z opłaty za przejechaną odległość oraz opłaty za godzinę postoju. 

Obsługa taksometru

Obsługa TXe jest prosta i intuicyjna. Wszystkie funkcje taksometru możesz obsługiwać za pomocą przycisków lub ekranu dotykowego. Pola na ekranie dotykowym aktualizują swoje funkcje w zależności od tego, która funkcja w danej chwili jest potrzebna. 

Menu taksometru prezentuje wybieralne pola z dużymi opisami w języku polskim. Po menu poruszasz się za pomocą przycisków strzałek lub dotykając pól na ekranie. 

Obsługa kursu jednym przyciskiem

Obsługa taksometru jest tak prosta i przemyślana, że standardowy kurs taksówkowy obsługujesz za pomocą jednego przycisku. Pola na ekranie, zmieniają swoje działanie podążając za Twoją pracą. Kiedy zdecydujesz się rozpocząć pracę, zobaczysz napis „Kurs”. Następnie pojawi się opis „Kasa”, który sygnalizuje zakończenie kursu i przełączenie taksometru na opcję Kasa, a na koniec, aby wydrukować paragon, pojawi się napis „Paragon”

Taksometr TXe - obsługa kursu jednym przyciskiem
Taksometr TXe – obsługa kursu jednym przyciskiem

Dwukierunkowa komunikacja z kasą fiskalną

Ta fachowa nazwa, „dwukierunkowa komunikacja” oznacza w praktyce, że dwa urządzenia łączą się w jedno. Cokolwiek zrobisz na kasie, widać to na taksometrze, i na odwrót. Dzięki temu rozwiązaniu możesz wykorzystać ekran taksometru, aby obsługi kasy. 

Obsługa kasy fiskalnej z poziomu taksometru

Vega Taxi ma czytelne menu i przyciski na klawiaturze. Obsługa podstawowych funkcji jest wygodna zarówno za pomocą klawiszy kasy fiskalnej, jak i ekranu taksometru. Jednak podczas pracy z taksometrem będziesz korzystał z funkcji, które wygodniej i szybciej obsłużysz za pomocą ekranu taksometru, a funkcja wpisania kwoty umownej, wpisanie NIP klienta do paragonu szybciej zrobisz używając ekranu taksometru niż klawiszy kasy. 

Wpisanie NIP klienta do paragonu z wykorzystaniem ekranu taksometru jest kilkukrotnie szybsze, w związku z tym dużo mniejsza jest też szansa na zrobienie błędu. 

Taksometr TXe - dotykowy ekran z funkcjami wyboru płatności
Taksometr TXe – dotykowy ekran z funkcjami wyboru płatności

Dotykowy ekran taksometru TXe

TXe posiada dotykowy ekran, który zapewnia wygodną obsługę. Pola dotykowe są duże i czytelnie opisane. 

Kolorowy, podświetlany wyświetlacz

Wyświetlacz taksometru posiada kolorowy ekran i jest podświetlany. Jest czytelny w dzień. Posiada włącznik trybu Nocnego, który zmienia kolory wyświetlacza, aby nie oślepiać Cię w nocy.  

Producent, firma Novitus, przygotowała kilka rodzajów wersji kolorystycznych tapety znajdującej się na ekranie. W każdej z wersji główny kolor jest inny co pozwala na lepsze dopasowanie taksometru do podświetlenia na przykład zegarów samochodu.

TXe to rozłączny taksometr

Przewód komunikacji łączy TXe tylko i wyłącznie z kasą fiskalną. Ten przewód kończy się wtykiem RJ, nie ma plomby i można go używać bez problemu. Możesz schować kasę fiskalną lub zabrać ją do domu dzięki temu rozwiązaniu. Natomiast taksometr montuje się na stałe w samochodzie i plombuje wszystkie połączenia, co zapewnia bezpieczeństwo i trwałość instalacji. Dlatego nie możesz go zdemontować i zabrać do domu. 

U nas taksometr w pojeździe montuje się za pomocą rzepa. Gdy używasz samochodu prywatnie przez dłuższy czas, możesz odpiąć rzep i schować go, na przykład do schowka, co pozwoli utrzymać lepszy porządek. Montaż taksometru w pojeździe może okazać się łatwiejszy lub trudniejszy, co przede wszystkim zależy od typu samochodu, którego używasz.

Współpracuje z każdym modelem samochodu

Taksometr TXe można stosować w każdym samochodzie. Tam, gdzie znajduje się elektroniczny impuls prędkości taksometr podłączamy bezpośrednio bez dodatkowych urządzeń, a gdy w samochodzie nie ma czytelnego sygnału prędkości, wtedy zachodzi konieczność założenia dodatkowych dekoderów. 

Funkcja wezwania pomocy 

Jeśli podczas pracy poczujesz potrzebę wezwania pomocy, możesz natychmiast za pomocą naciśnięcia przycisku skutecznie zwrócić uwagę zarówno innych kierowców, jak i przechodniów. TXe posiada funkcję ALERT, która sprawia, że lampa taxi na dachu pojazdu miga, co efektywnie zwiększa widoczność pojazdu. Jeśli jesteś zainteresowny taką opcją poinformuj montażystę, że chcesz wykorzystywać tą funkcję.

Taksometr zaprojektowany wg. nowych przepisów MID

Taxometr TXe został zaprojekotwany według najnowszych oraz obowiązujących przepisów MID. Nie ma obecnie żadnych przesłanek wskazujących na to, że w najbliższych latach konieczna będzie wymiana taksometrów z powodu nowych przepisów prawa, co oznacza to, że obecnie używane urządzenia mogą być nadal eksploatowane bez problemów.

Dane techniczne TXe

  • Wymiary: szerokość: 135 mm, wysokość: 86 mm, głębokość: 41 mm;
  • Wyświetlacz: graficzny TFT LCD 4,3” 480×272
  • Waga: 295 g, + BOX – 170 g , BOX LT – 150 g;
  • Zasilanie: prąd stały;
  • Napięcie nominalne: 12 V
  • Zakres zmian napięcia zasilania: 9…16V;
  • Pobór mocy w trybie Standby: 40 mW
  • Pobór mocy przy włączonym urządzeniu: 2,5 W

Uwaga: wskazany pobór mocy nie uwzględnia podłączonego sygnalizatora, oraz dodatkowego światła z napisem TAXI, lub innych urządzeń peryferyjnych podłączanych do kompletu.

Scroll to Top